Presádzanie paprík a rajčín

Ideálny čas na presadenie sadeníc paradajok a paprík  je po polovici mája, keď pominú posledné mrazy a ani v noci teplota neklesne pod 13°C.  

 

Pred presádzaním von je dôležité planty privyknúť na vonkajšie prostredie. Aspoň tri dni vpred treba nechávať rastliny vonku, ideálne v tieni na pár hodín.

 

Aký substrát zvoliť?

                                   

Do jamky na plantu je ideálne pridávať s rastlinou aj substrát. Môžete použiť napr. Profík (na rajčiny, papriky, uhorky), ten obsahuje živiny aj mykorhízne huby vhodné na tieto plodiny. Dá sa využiť aj univerzálny substrát s obsahom základných živín a pridať mykorhízne huby zvlášť. Mykorhíza sa pridáva pri výsadbe a musí byť v kontakte s koreňom rastliny, jedine tak dokáže podporovať rastlinu po celý jej život.

Rajčiny vysádzame aspoň 50cm od seba, vzduch medzi nimi pomáha obmedziť výskyt hubových chorôb.

 

 

Gravulované alebo zálievkové hnojivo?

 

                  

 

Granulované hnojivo je vhodné zapracovať do pôdy pred výsadbou, dôležité však je aby sa nedostalo do priameho kontaktu s koreňom, inak by mohlo rastlinku spáliť. Prípadne sa dá posypať na vrch, až je rastlinka zasadená, kde sa bude postupne rozpúšťať. Aplikovať stačí na začiatku vegetácie a neskôr pri dozrievaní plodov. Zálievkové hnojivo sa rozpúšťa vo vode pri polievaní a je rýchlejšie dostupné. Pri pestovaní v kvetináčoch je lepšie zvoliť tekuté hnojivo. Interval medzi aplikáciami je 7 - 14 dní.

 

 

Starostlivosť v priebehu roka

 

         Peronospora Pleseň rajčiakov | Ekočlovek 

Pri vysokej vlhkosti a teple sa na paradajkách a uhorkách môže vyskytnúť pleseň, vtedy je dôležité urobiť aspoň dva postreky meďnatým prípravkom v týždňovom intervale a ochrániť tak rastlinu a jej plody.

                           

 

Na paprikách sa častokrát vyskytujú vošky. Tu môžete použiť postreky Karate zeon, Sanium Ultra, Mospilan, prírodný NeemAzal a pri dozrievaní plodov postrek prírodný Rock Efeckt, ktorý nemá ochrannú dobu pred spracovaním alebo konzumáciou.

 

 Najznámejšie je vyštipovanie zálistkov tyčkových paradajok. Foto:  Shutterstock Foto: Shutterstock | Záhrada.sk

Počas rastu rastlín je dôležité tzv. vyštipovanie zálistkov, ktoré rastlinu oslabujú a odďaľujú dozrievanie plodov.

 

Bambusová tyčka 90cm 100ks | HEXAGARDEN.CZ GrowShop

 

K rastlinkám pri výsadbe do jamy pridáme ideálne rovno aj oporu. Rastliny tak budú odolnejšie proti vetru a prevzdušnenie pomáha obmedziť hubové choroby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Nevypĺňajte toto pole: